Jest to dobry moment, aby poświęcić chwilę temu zagadnieniu.
Co wiemy na temat autyzmu? Co powinniśmy wiedzieć? Czy problem ten dotyczy osób
w bliskim mi otoczeniu? Poniższy artykuł pozwoli przyjrzeć się funkcjonowaniu osób dotkniętych tym zaburzeniem, lepiej je zrozumieć i rozprawić z mitami na temat autyzmu.
Mówiąc o autyzmie, używa się określenia spektrum autyzmu. Oznacza to, że każdy przypadek autyzmu jest inny i może objawiać się bardzo różnorodnie. Może przyjmować postać łagodnych objawów, prawie niezauważalnych przez otoczenie, po bardzo nasilone, utrudniające funkcjonowanie w każdej sferze życia. Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem. Charakteryzuje się ono trudnościami w komunikacji, postrzeganiu świata, rozumieniu relacji społecznych, szczególnymi nawykami lub zachowaniami, często niezrozumianymi i nieakceptowanymi przez otoczenie. Warto wiedzieć o tym, że osoby ze spektrum autyzmu mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że delikatny dotyk powoduje silny ból, natomiast głośny śmiech może sprawiać tak ogromny dyskomfort, że osoba będzie zatykać uszy. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. Nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata. Jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.
W Polsce i na świecie prowadzone są liczne kampanie mające na celu zwiększanie świadomości na temat specyfiki tego zaburzenia. Powstają fundacje, działające na rzecz poprawy jakości życia codziennego osób z autyzmem i ich bliskich. Jedną z takich społeczności jest Fundacja JiM, która zapoczatkowała inicjatywę Cichych Godzin w supermarketach. Można zauważyć, że wprowadza je w życie coraz więcej sieci handlowych. Akcja polega na tym, że wyznaczone są godziny, podczas których wyłączana jest muzyka, redukowany hałas i natężenie światła, udostępniane kasy pierwszeństwa dla osób z autyzmem. Wszystko po to, aby umożliwić im zrobienie zakupów w komfortowych warunkach, a także wyrazić solidarność i zrozumienie. Pamiętajmy, że osoby te mogą być nadwrażliwe na dźwięki, dotyk, światło, zatem ograniczenie tych bodźców zapewni im wygodę i spokój.
Wokół autyzmu narosło wiele mitów. Często można spotkać się
z poglądem, że osoby dotknięte tym zaburzeniem nie potrzebują więzi i relacji społecznych. To nieprawda. Ich sposób nawiązywania i podtrzymywania kontaktu jest odmienny niż nasz, rządzi się swoimi prawami. Przeżywają one odrzucenie, można sprawić im przykrość, czują do kogoś sympatię, bądź niechęć. To prawda, że niektóre z nich nie lubią przytulania, ale jest też wiele osób, które lubią i potrzebują być przytulane.
Krzywdzące jest przekonanie, że osoby z autyzmem nie odczuwają emocji. Przeżywają róznorodne uczucia: radość, ekscytację, spokój, niechęć, złość, strach, jak każdy z nas. Prawdą jest natomiast, że mogą wyrażać je w odmienny sposób.
Nie należy także wierzyć, że osoby z autyzmem są skore do agresji i niebezpieczne. Jeśli zachowają się w podobny sposób, jest to najczęściej spowodowane poczuciem zagrożenia, niezrozumieniem, lękiem, trudnymi warunkami otoczenia: hałasem, tłumem.
W Polsce coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych otrzymuje diagnozę zaburzenia ze spektrum autyzmu. Szacowane występowanie w Europie wynosi około 1 na 100 osób. W Polsce żyje około 400 tysięcy osób dotknietych autyzmem. Na co dzień bardzo często spotykają się one
z brakiem zrozumienia, odrzuceniem, agresją. Warto głośno o tym rozmawiać, ponieważ jest to problematyka wciąż obecna w naszym społeczeństwie i zasługuje na szczególną uwagę.
Kolor niebieski został powszechnie uznany jako barwa autyzmu. 2 kwietnia na niebiesko zaświecą najbardziej rozpoznawalne obiekty w Polsce, np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Zamek
w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Spodek w Katowicach i wiele innych. Wiele osób zadba o niebieskie akcenty przy ubraniu. Będzie to symboliczne wyrażenie wsparcia i solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Pokażmy, że jesteśmy otwarci na potrzeby innych osób i pełni zrozumienia.