Aktualności - Żyrzyn

 
my jeszcze dzisiaj pozostajemy w walentynkowych nastrojach i mamy dla Was propozycję filmu animowanego " Zakochany kundel" Na pewno nie wiecie, że ta urocza opowieść o przygodach dwóch niesfornych piesków powstała prawie 70 lat temu (w 1955 roku) a mimo to bawi i uczy swoich widzów niezależnie od wieku po dziś dzień. 
Zapraszamy do obejrzenia filmu a już jutro będziemy mieli dla Was kilka zagadek związanych z tą bajką.
Wczoraj swoje święto obchodzili wszyscy zakochani dlatego chcemy zaproponować Wam prosty quiz związany z obchodami tego nietypowego dnia. Zadanie polega na udzieleniu poprawnych odpowiedzi na 10 pytań, które pojawią się na ekranie. 
Dla miłośników prac plastycznych mamy dwie propozycje kolorowanek z głównymi bohaterami filmu oraz
walentynkową wykreślankę, którą można wydrukować bądź rozwiązać na komputerze:
Kochani pamiętajcie, że wykreślanki to nic innego jak zabawa w wyszukiwanie ukrytych słów, to świetna rozrywka dla dzieci ale i dla dorosłych więc zaproście ich do wspólnej zabawy :) Wykreślanki uczą koncentracji i uwagi, w prosty sposób pomnażają zakres słownictwa i pobudzają do zapamiętywania nowych słów. 
Życzymy przyjemnej zabawy :)
Świetlica w Żerdzi

 dla tych, którzy wczoraj świętowali mamy kilka ciekawych propozycji jak pozbyć się zbędnych kalorii:
- spacery
- jazda na sankach
- jazda na nartach
- jazda na łyżwach
- bitwa na śnieżki
- lepienie bałwana
pewnie wszyscy zauważyli, że wszystkie nasze propozycje są związane z aktywnością na dworze. Zachęcamy Was bardzo serdecznie abyście jak najczęściej wychodzili na świeże powietrze. Mimo, pogody jaką mamy za oknem pamiętajcie,że zimno może być przyjazne dla naszych organizmów jeśli jest odpowiednio dawkowane. Ruch na świeżym powietrzu w czasie zimy ma naprawdę dużo zalet. Pierwszą z nich jest niewątpliwie hartowanie - nasz organizm uodparnia się, przez co spada jego podatność na zachorowanie. Oprócz tego dawka rześkiego, zimowego powietrza dobrze wpływa na lepszy sen dzięki czemu następnego dnia obudzicie się bardziej wypoczęci (należy jednak pamiętać aby wdychać powietrze nosem aby je ogrzać zanim trafi do płuc). Zwróćcie uwagę na jeszcze jeden fakt- przebywanie na zimnie sprawia,że nasze ciało musi użyć więcej energii, żeby wytworzyć ciepło i zapobiec wychłodzeniu. W połączeniu z dodatkowym wysiłkiem fizycznym może to skutkować szybszym spalaniem kalorii. Sporty takie jak narciarstwo, skitouring czy snowboard dodatkowo wzmacniają mięśnie.
Zima to czas kiedy najczęściej jesteśmy ospali a wysiłek fizyczny sprzyja powstawaniu endorfiny czyli hormonu szczęścia, dlatego ubierzcie się ciepło i bawcie się dobrze:) 
Dla tych, którzy chcą się sprawdzić z swoje wiadomości o sportach zimowych zapraszamy na szybki test:
oraz pytanie dla dociekliwych - Co to jest skitouring? 
Czekamy na Wasze odpowiedzi i zdjęcia jak spędzacie czas zimą :)
 
Pozdrawiamy
Świetlica w Żerdzi

dzisiaj święto wszystkich łasuchów czyli TŁUSTY CZWARTEK :) Tłusty czwartek jest świętem ruchomym i jego data jest uzależniona od Świat Wielkanocnych i Wielkiego Postu, który je poprzedza. Tłusty czwartek wypada na koniec karnawału, od niego zaczynają się ostatki, które poprzedzają Środę Popielcową.
"Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje"
Jak to na święto pączków i faworków przystało, dzisiaj można je spotkać w niemal wszędzie.  W cukierniach ustawiają się niekiedy długie kolejki  ponieważ każdy chce spróbować przynajmniej jednego z tych smakołyków. Słodkie łakomstwo ujdzie dzisiaj każdemu na sucho a żeby nie być gołosłownym zacytujemy stare przysłowie, które mówi,że :
" Gdy w Tłusty Czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje." :)
Jeśli uważacie,że Wasze mamy czy babcie są najlepszymi kucharkami na świecie i robią najsmaczniejsze pączki, faworki czy róże karnawałowe to zróbcie zdjęcie ich wypieków i prześlijcie do nas :)
Dla chętnych mamy słodkie kolorowanki, które możecie wydrukować lub ozdobić on line :
 
Życzymy Wam smacznego 
Świetlica w Żerdzi

Jak sami wiecie nadal trwa karnawał! A z czym nam się kojarzy karnawał? Oczywiście z dobrą zabawą, tańcem oraz... muzyką! A żeby była muzyka co jest potrzebne? No tak, instrumenty!
A ponieważ wszyscy jesteśmy bardzo kreatywni, a nasza wyobraźnia jest nieograniczona, sami stworzymy te instrumenty!
Jeśli chcecie posłuchać jakie dźwięki wydają wybrane instrumenty obejrzyjcie ten filmik:
 
Ale jak już wspominaliśmy my mamy dzisiaj stworzyć instrumenty! Na początek zastanówcie się jaki instrument chcielibyście wykonać (w ramach podpowiedzi wysyłamy Wam zdjęcia różnych instrumentów wykonanych z przedmiotów codziennego użytku i przyborów plastycznych). Zastanówcie się później czego będziecie potrzebowali do wykonania tego instrumentu. Na dzisiejszych zajęciach musicie sami przygotować listę potrzebnych przyborów, ponieważ sami wybieracie instrument, który chcecie wykonać, a do wykonania każdego instrumentu potrzebne są inne przybory. My pełnimy dzisiaj rolę doradców - inspiratorów :)
Bardzo prosimy Was o wysłanie nam zdjęć wykonanych instrumentów - jesteśmy strasznie ciekawi co fajnego uda Wam się stworzyć! A więc ruszamy wyobraźnią i tworzymy!
 
Powodzenia kochani!
Świetlica w Żerdzi

 Pozostajemy w klimacie walentynkowym :) Proponujemy Wam dzisiaj wykonanie upominku walentynkowego w postaci serduszka z wiadomością dla sympatii/najlepszego przyjaciela na kolorowej słomce. Potrzebne Wam będą tylko kolorowe kartki, słomka, taśma klejąca, ewentualnie mały spinacz, żeby dodać do serduszka ozdobę.
Filmik z instrukcją wykonania znajdziecie pod tym linkiem:
 
A ponieważ wczoraj obchodzony był Dzień Pizzy, mamy dla Was jeszcze jedną propozycję :) Jeśli macie ochotę i trochę plasteliny w domu proponujemy zabawę plastyczną - ulepienie pizzy z plasteliny! Zaproście do wspólnej zabawy rodziców i rodzeństwo, niech każdy ulepi swój ulubiony składnik pizzy, będzie to Wasza rodzinna pizza marzeń! :)
Jesteśmy również bardzo ciekawi czy w związku z tym dniem jedliście wczoraj pizze? A przede wszystkim czy robiliście pizze razem z mamą? Bo przecież taka domowa, zrobiona przez mamę, oczywiście z Waszą pomocą, jest najpyszniejsza! :) i o wiele zdrowsza niż taka gotowa czy z pizzerii. A ile zabawy jest podczas wspólnego "ozdabiania" ulubionymi składnikami!
 
Miłego i smacznego tygodnia!
 
Pozdrawiamy
Świetlica w Żerdzi

Już niedługo, za kilka dni będziemy obchodzić Walentynki!
Walentynki na całym świecie co roku przypadają na 14 lutego, a w 2021 roku będzie to niedziela. Warto także wiedzieć, że nazwa dnia zakochanych pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Walentynki w Polsce zdobywały popularność w latach 90. XX wieku. Obchody walentynkowe trafiły do naszego kraju wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Jednym ze zwyczajów walentynkowych jest wysyłanie listów i kartek, w których zakochani wyznają sobie miłość, często w formie wierszy.
 
Ciekawostki ze świata nt. Walentynek

1. W Słowenii Walentynki są dniem wiosny, dobrego zdrowia, patrona pszczelarzy i pielgrzymów.

2. W Finlandii i Estonii dzień ten oznacza – „dzień przyjaźni”. Wyróżnić się nie tylko swoich bliskich, ale również znajomych.

3. W Iranie w Walentynki miłość swą kieruje się do matek i żon.

4. Hiszpania zamieniła dzień ten na uroczystość róży.

6. W Japonii w Walentynki to kobiety wręczają mężczyznom prezenty w postaci czekoladek i to wszystkich w swoim otoczeniu, natomiast na 14 marca przypada tzw. Biały Dzień kiedy to mężczyźni mają odwdzięczyć się kobietom. Przyjęto, że podarunki mają mieć wartość dwa, trzy razy większą niż dostali.

7. W Stanach Zjednoczonych wysyła się ponad 155 milionów kartek walentynkowych. Więcej jest jedynie kartek z życzeniami na Boże Narodzenie.

My podobnie jak np. Estończycy możemy potraktować ten dzień jak Święto Przyjaźni lub Święto Najlepszego Przyjaciela i obdarować jakimś miłym upominkiem lub własnoręcznie wykonaną kartką osobę, którą bardzo lubimy.

 
Jeśli chcecie wykonać fajną kartkę w kształcie misia dla swojego najlepszego przyjaciela, zachęcamy Was do obejrzenia filmiku, gdzie jest pokazane, jak krok po kroku taką kartkę wykonać.
lub do pokolorowania kolorowanek, które również możecie wręczyć przyjacielowi lub sympatii ;)
 
Przesyłamy moc walentynkowych serduszek i uścisków!
 
Pozdrawiamy
Świetlica w Żerdzi