Aktualności - Żyrzyn

 wreszcie doczekaliśmy się upragnionego śniegu! :) a tym bardziej fajnie, że śnieg pojawił się w trakcie ferii - hurrra! :) domyślamy się, że na Waszych podwórkach już dawno pojawiły się śniegowe bałwany z marchewkowymi noskami, u nas też! Ale wieczorem, gdy za oknem jest już ciemno, warto odpocząć od śniegowych harców i wykonać coś kreatywnego. Czy macie może w domu rękawiczki, które są już na Was za małe? Albo jakieś stare, niepotrzebne? Jeśli tak to proponujemy Wam wykonać z nich fajne stworki.
Do wykonania stworków potrzebne są: zimowe rękawiczki, kolorowe skrawki materiałów lub kawałki filcu, nożyczki, jakiś mocny klej typu magic lub klej na gorąco, kreatywne oczka, choć możne też je wyciąć i zrobić z materiału, włóczkę, pomponiki, druciki kreatywne i co tylko przyjdzie Wam do głowy lub znajdziecie w domu. Do wypełnienia rękawiczki możecie użyć ryż, soczewicę, groch, kaszę, fasolę itp.
Na początku wypełniany rękawiczkę ryżem lub innymi nasionami. Możecie to zrobić przez lejek lub wsypując bezpośrednio do rękawiczki. Napełniamy tak, aby u góry zostało nam kilka wolnych centymetrów i zawiązujemy szczelnie sznurkiem lub gumką. Wypełniona rękawiczka jest bardzo fajna w dotyku, przypomina nam troszeczkę popularne gniotki wykonane z balonów, ale nie ma tak dużego ryzyka pęknięcia, jak w przypadku balonów. Z górnej części rękawiczki możemy wyciąć włosy dla naszego stworka. wystarczy ponacinać górną część rękawiczki w cienkie paski. Następnie przyklejamy stworkowi oczka i doklejamy kolejne elementy takie jak zęby, język, nosek, łapki, uszy, rogi czy skrzydła. Stworki możecie wykonać według własnego pomysłu, ale przesyłamy Wam również zdjęcie stworków, które może Wam posłużyć jako inspiracja.
Przyślijcie nam później zdjęcia swoich stworków.
 
Pozdrawiamy
Świetlica w Żerdzi

mamy nadzieję,że dzisiaj humory dopisują i spędziliście bardzo miły dzień na zimowych zabawach :) Bawiąc się na śniegu pamiętajcie o ciepłych ubraniach, szalikach i obowiązkowo o rękawiczkach. Padający śnieg to bardzo ciekawe zjawisko atmosferyczne, jeśli chcecie dowiedzieć jak powstaje i co można z niego zrobić wejdźcie na tą stronę:
Prześlijcie nam zdjęcia lub filmiki z Waszych śniegowych zabaw, oto kilka naszych pomysłów jakie możemy zaproponować 
  
Duża ilość śniegu z pewnością sprawia Wam mnóstwo radości - zabawy w białym puchu nie mają końca :) niestety dla dzikich zwierząt i ptaków to nie lada  problem. Mają one trudności ze zdobyciem pożywienia, dlatego zachęcamy Was do ich dokarmiania.
Dziękujemy za zdjęcia, które już od Was otrzymaliśmy :) 
Pozdrawiamy
Świetlica w Żerdzi

Dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania i pisania stwierdzane u ucznia, pomimo stosowania standardowych metod nauczania i inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym oraz sprzyjających warunkach społeczno-kulturowych.

Przyczyny dysleksji jak do tej pory nie zostały do końca jednoznacznie ustalone. W jednej z teorii dotyczącej rozwoju dysleksji bierze się pod uwagę uwarunkowania genetyczne u dziecka. Bardzo możliwe, że za rozwój u dziecka dysleksji odpowiedzialne są mutacje genu DCDC2, który zlokalizowany jest u człowieka na chromosomie 6. Ponadto, naukowcy badają też inne geny i chromosomy. Wiadomo też, że u osób, u których została zdiagnozowana dysleksja, w porównaniu z osobami zdrowymi, stwierdza się też inny rozkład aktywności części mózgu w czasie wykonywania różnego rodzaju prostych zadań językowych. Więcej informacji o dysleksji a także przydatne wskazówki i przykładowe ćwiczenia do pracy z dzieckiem znajdziecie państwo w poniższej broszurze: 

http://www.poradniamielec.pl/wp-content/uploads/2018/02/JESTEM_RODZICEM_DZIECKA_Z_DYSLEKSJ%C4%84.pdf 

 
mamy nadzieję, że pierwsze zimowe spacery już macie za sobą i już jesteście w trakcie wykonywania zimowych krajobrazów, które niedługo będziemy mieli przyjemność zobaczyć ;) Na zdjęcia Waszych prac czekamy do końca tygodnia.
Tegoroczne ferie różnią się pozostałych ale to wcale nie oznacza, że są gorsze. Znaleźliśmy dla Was propozycje przeróżnych atrakcji i zajęć edukacyjnych jakie proponują  Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" oraz miasto Lublin, które organizuje szereg niespodzianek pt. " Zima w mieście". Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną zajęcia są prowadzone zdalnie mimo to gwarantują zainteresowanym mile spędzony czas.
Z pewnością pamiętacie, że na naszej świetlicy jest dużo ciekawych gier planszowych, w które tak chętnie graliście, chcemy żebyście pobudzili swoją wyobraźnię i spróbowali wymyślić swoją unikalną i niepowtarzalną grę. Nie jest to takie proste zadanie ponieważ musicie pamiętać, że każda gra rządzi się swoimi prawami, ma określone zasady i różną formę. Jeśli uda się Wam stworzyć taką grę - opiszcie jej zasady, zróbcie zdjęcie i prześlijcie do nas. Umieścimy ją na naszej stronie a wszystkich twórców nagrodzimy. 
 
Powodzenia 
 
Świetlica w Żerdzi

 
ferie już w trakcie, za oknami pojawił się śnieg, dlatego chcieliśmy Wam zwrócić uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na dworze. Na stronie szkoły znajdują się obszerne wskazówki dla dzieci i rodziców dotyczące zasad bezpieczeństwa w czasie spędzania czasu wolnego podczas ferii, kto nie czytał tych informacji wcześniej zachęcamy aby zapoznał się z nimi dzisiaj :
O Waszym bezpieczeństwie nigdy nie za wiele dlatego " Bezpieczne ferie zimowe" to krótka prezentacja jaką chcielibyśmy Wam zaproponować do obejrzenia
 Mimo, że śniegu nie ma jeszcze zbyt dużo to można łatwo zauważyć jak zmienia się krajobraz za oknami. Zapraszamy Was do zabaw na świeżym powietrzu i aktywnego spędzania wolnego czasu np spacery, może po powrocie z jednego nich będziecie mieli ochotę utrwalić jakiś ciekawy widok lub zimowy krajobraz, który szczególnie się Wam spodobał. W załączniku przesyłamy Wam przykładowe obrazki wykonane różnymi  technikami, które mogą być dla Was inspiracją.
Czekamy na zdjęcia Waszych prac. 
 
 
Pozdrawiamy 
Świetlica w Żerdzi

 
cały czas czekamy na zdjęcia Waszych karmników lub innych ciekawych rozwiązań w jaki sposób pomagacie zwierzętom czy ptakom przetrwać ten zimowy okres. Jeśli w szkole robiliście podobne projekty zróbcie zdjęcie i prześlijcie je na naszą pocztę.
Dziękujemy małemu przyjacielowi ptaków za plakat, który dzisiaj otrzymaliśmy. Praca jest bardzo przemyślana i nawiązuje do tematu jaki poruszaliśmy w tym tygodniu. A czy Wy wiecie jak nazywają się ptaki, które zostały umieszczone na plakacie?
Mamy dla Was dzisiaj kilka ciekawych zagadek umysłowych,które lepiej pozwolą Wam poznać świat zwierząt i praw jakie w nim rządzą. Zagadki nie są skomplikowane ale jeśli nie będziecie pewni odpowiedzi to śmiało piszcie do nas:) 
Na zakończenie tygodnia przenieście się do zielonej dżungli gdzie wśród zielonych liści i odgłosów dzikich zwierząt poćwiczycie swoją pamięć grając w "Memory z głoską S".
Bawcie się dobrze :)
 
 
Pozdrawiamy 
Świetlica w Żerdzi