Kochani!

 Ponieważ to już jutro jest Dzień Ziemi, pozostajemy nadal w temacie ekologii. Jak już wiecie ekologia to nauka o naszym wspólnym domu, w którym żyjemy, czyli o środowisku. Ekologia bada, jak na przyrodę wpływają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta i rośliny, czyli wszystkie organizmy zamieszkujące naszą planetę.
*Co więc oznacza przymiotnik "ekologiczny"?

W Słowniku Języka Polskiego PWN, możemy przeczytać, że „ekologiczny” znaczy:

1. «dotyczący związku warunków zewnętrznych z życiem roślin i zwierząt»

2. «związany z ochroną środowiska»

3. «wyprodukowany ze składników naturalnych»

Obecnie popularność bycia eko powoduje, że nazywając coś ekologicznym, uważamy to za naturalne, nieszkodzące środowisku i zdrowiu człowieka, nietoksyczne, wielorazowe, pochodzące z recyklingu itp. Ekologicznymi nazywa się także niektóre czynności, takie jak segregacja odpadów, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, czy ograniczenie używania plastiku.

 
*Kto to jest ekolog i czym się zajmuje?
Ekolodzy zajmują się badaniem struktury i funkcjonowania przyrody. W tym zawodzie ważne jest holistyczne, czyli całościowe spojrzenie na otoczenie człowieka, ponieważ przedmiotem badań może być zarówno ożywiona, jak i nieożywiona przyroda. Ekolodzy monitorują także zmiany zachodzące w ekosystemie i pomagają w opracowywaniu norm ochrony środowiska.
 
Żeby dowiedzieć się o wiele więcej ciekawostek o ekologii koniecznie obejrzyjcie film edukacyjny "Dzień Ziemi", z którego dowiecie się m.in. o skutkach zanieczyszczeń, segregacji odpadów i wiele innych bardzo ważnych informacji. A w wolnej chwili spróbujcie rozwiązać krzyżówkę, którą dla Was przygotowaliśmy (niestety program spłatał nam psikusa i część haseł jest w zmniejszonej czcionce, ale sądzimy, że uda Wam się mimo wszystko je przeczytać).
Spróbujcie najpierw samodzielnie rozwiązać krzyżówkę, ale jeśli nie będziecie znali niektórych haseł, to jutro będziecie mogli je sprawdzić, ponieważ wraz z jutrzejszym e-mailem w załączniku wyślemy Wam odpowiedzi, a narazie sami pogłówkujcie :)
 
Na zakończenie i rozluźnienie przesyłamy Wam link do filmiku "Co dzieci wiedzą o ekologii?", gdzie usłyszycie i zobaczycie dzielne przedszkolaki z wrocławskiego przedszkola, odpowiadające na pytania dotyczące ekologii. Nawet nasi najmłodsi koledzy i koleżanki wiedzą już doskonale, że trzeba dbać o naszą planetę! :)
Pozdrawiamy
Świetlica w Żerdzi