Dzień dobry kochani,

tak jak obiecaliśmy, przesyłamy Wam dzisiaj odpowiedzi do krzyżówki, którą wysłaliśmy Wam w środę. Udało Wam się ją rozwiązać? Główne hasło tej krzyżówki to: Światowy Dzień Ziemi. Natomiast odpowiedzi do wszystkich punktów w krzyżówce przesyłamy Wam w załączniku.
A czy wiecie jakie święto obchodzimy dzisiaj, czyli 23 kwietnia? Jeżeli nie wiecie, to Wam podpowiemy :)
Dzisiaj jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
I choć to zwykły dzień, w tym roku przypadający w piątek, to jest to święto wszystkich czytelników i  ludzi związanych z książką i pisaniem. To święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W 1995 roku  organizacja UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.
Jesteśmy bardzo ciekawi czy macie swoją ulubioną książkę, którą czytaliście już kilka razy, albo nawet znacie jej fragmenty na pamięć? Jeśli tak, to będzie nam miło, jeżeli przyślecie nam zdjęcia tej książki, wraz z samodzielnie wykonaną ilustracją Waszego ulubionego fragmentu książki. Każdy kto przyśle nam takie zdjęcie książki i ilustracji otrzyma od nas na zajęciach stacjonarnych słodki upominek :)
Mamy nadzieję, że udało nam się Was zachęcić i napłynie do nas bardzo dużo zdjęć :)
 
A czy wiecie dlaczego warto czytać książki? Jakie są zalety czytania książek? Zastanówcie się chwilę i spróbujcie samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie. Następnie zerknijcie do załącznika nr 2 i sprawdźcie czy udało Wam się wymienić wszystkie wymienione przez nas zalety.
 
Jeśli jesteście ciekawi jak powstaje książka, zachęcamy gorąco do obejrzenia filmu edukacyjnego, który znajdziecie pod linkiem zamieszczonym poniżej:
 
Na pewno jesteście również ciekawi jaka jest historia książki oraz np. jakie były pierwsze formy zapisu. W celu zdobycia tych informacji odsyłamy Was do obejrzenia jeszcze jednego filmu edukacyjnego pt. "Książka z Panem Nauczanką". Postarajcie się posłuchać uważnie, ponieważ film ten zawiera wiele ciekawych informacji.
Życzymy Wam miłego weekendu
Świetlica w Żerdzi