Kochani!

Już niedługo, za kilka dni będziemy obchodzić Walentynki!
Walentynki na całym świecie co roku przypadają na 14 lutego, a w 2021 roku będzie to niedziela. Warto także wiedzieć, że nazwa dnia zakochanych pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Walentynki w Polsce zdobywały popularność w latach 90. XX wieku. Obchody walentynkowe trafiły do naszego kraju wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Jednym ze zwyczajów walentynkowych jest wysyłanie listów i kartek, w których zakochani wyznają sobie miłość, często w formie wierszy.
 
Ciekawostki ze świata nt. Walentynek

1. W Słowenii Walentynki są dniem wiosny, dobrego zdrowia, patrona pszczelarzy i pielgrzymów.

2. W Finlandii i Estonii dzień ten oznacza – „dzień przyjaźni”. Wyróżnić się nie tylko swoich bliskich, ale również znajomych.

3. W Iranie w Walentynki miłość swą kieruje się do matek i żon.

4. Hiszpania zamieniła dzień ten na uroczystość róży.

6. W Japonii w Walentynki to kobiety wręczają mężczyznom prezenty w postaci czekoladek i to wszystkich w swoim otoczeniu, natomiast na 14 marca przypada tzw. Biały Dzień kiedy to mężczyźni mają odwdzięczyć się kobietom. Przyjęto, że podarunki mają mieć wartość dwa, trzy razy większą niż dostali.

7. W Stanach Zjednoczonych wysyła się ponad 155 milionów kartek walentynkowych. Więcej jest jedynie kartek z życzeniami na Boże Narodzenie.

My podobnie jak np. Estończycy możemy potraktować ten dzień jak Święto Przyjaźni lub Święto Najlepszego Przyjaciela i obdarować jakimś miłym upominkiem lub własnoręcznie wykonaną kartką osobę, którą bardzo lubimy.

 
Jeśli chcecie wykonać fajną kartkę w kształcie misia dla swojego najlepszego przyjaciela, zachęcamy Was do obejrzenia filmiku, gdzie jest pokazane, jak krok po kroku taką kartkę wykonać.
lub do pokolorowania kolorowanek, które również możecie wręczyć przyjacielowi lub sympatii ;)
 
Przesyłamy moc walentynkowych serduszek i uścisków!
 
Pozdrawiamy
Świetlica w Żerdzi