Witajcie!

 Przed nami weekend - ostatni weekend ferii zimowych. Już w poniedziałek niektórzy z Was powrócą do szkoły, a nasi starsi podopieczni powrócą przed monitory do zajęć lekcyjnych w formie zdalnej.
Chcielibyśmy zaproponować Wam dzisiaj trochę matematyki. Ale spokojnie, nie wymagamy od Was rozwiązywania zadań czy obliczania równań. Proponujemy Wam dzisiaj troszkę przyjemniejszą formę, mianowicie tworzenie figur geometrycznych za pomocą sztuki origami.
Nasza dzisiejsza propozycja to sześcian.
Starsze dzieci na pewno znają już tą figurę geometryczną, młodsi poznają dopiero za kilka lat, ale wykonanie jej z papieru pozwoli Wam przynajmniej orientacyjnie poznać tą figurę - -jej wygląd i kształt, przy okazji jest to doskonałe ćwiczenie motoryki małej, czyli sprawności Waszych palców i dłoni.
 
*Ciekawostka: Sześcian – to wielościan foremny o sześciu ścianach w kształcie przystających kwadratów. Ma dwanaście krawędzi, osiem wierzchołków i cztery przekątne.
Kształt sześcianu na pewno nie jest Wam obcy - popularna kolorowa kostka Rubika jest właśnie w kształcie sześcianu.
 
Poniżej przesyłamy Wam link do filmiku pokazującego jak wykonać taki sześcian, czyli jak złożyć taką kolorową kostkę. Przesyłamy Wam również zdjęcie poglądowe naszego sześcianu.
Do wykonania potrzebujecie 6 kolorowych kartek (mogą być także wszystkie w jednym kolorze) o wymiarach 15x15cm, czyli każdy bok kartki musi mieć 15cm długości (w tym celu przyda się linijka). Młodsze dzieci niech koniecznie poproszą o pomoc rodziców.
Wykonanie takiej kostki jest trochę pracochłonne ale przyznajcie sami, że efekt jest świetny. Taką kostkę możecie później użyć do zabawy.
 
 
Miłego weekendu!
Pozdrawiamy
Świetlica w Żerdzi