Smartfon- narzędzie edukacyjne

Rodzice, którzy nie akceptują faktu, iż nastoletnie dzieci coraz więcej czasu spędzają w sieci lub z telefonem w ręce mogą  a nawet powinni wpłynąć na zmianę tej sytuacji. Dzieci coraz wcześniej sięgają po urządzenia mobilne, które pełnią funkcje towarzysko- społeczną, zastępując rozmowę i kontakty rówieśnicze w realnym życiu. Rodzice widują swoje dzieci pochylone nad ekranem, całkowicie pochłonięte tym, co się dzieje w wirtualnej rzeczywistości. Trzeba przyjąć do wiadomości fakt, że korzystanie z serwisów społecznościowych i przebywanie w wirtualnym świecie uzależnia. W sieci znajduje się rozwiązanie każdego problemu- zawsze są znajomi, nowi znajomi, znajomi znajomych, nowe zdjęcia, muzyka, plotki o celebrytach, wiadomości od grupy przyjaciół, moda, uroda, rozwiązania do zadań domowych i testów, gotowe wypracowania, strony z poradami etc.

Powstało już wiele opracowań badań na temat niekorzystnego wpływu wirtualnej rzeczywistości na rozwój psycho- społeczny dzieci oraz porad i programów naprawczych dla rodziców i opiekunów. Czy pozostaje już tylko bezradnie przyglądać się, jak nasze dzieci tracą kontakt z rzeczywistością?

Zamiast narzekać i niepokoić się zgubnym wpływem sieci na nasze dzieci, można wykorzystać Internet i jego zasoby w celach edukacyjnych. W zależności od wieku dziecka, jego zainteresowań i potrzeb można zaproponować korzystanie z ciekawych aplikacji do nauki języków obcych. Dziś trzy propozycje:

Pierwsza z nich  to DuoLingo- bezpłatna, intuicyjna i prosta w obsłudze aplikacja, którą instaluje się na laptopie, smartfonie, tablecie itp. Nauka z Duolingo jest ciekawa i pozytywnie uzależniająca. Zasady są proste: zdobywaj punkty za poprawne odpowiedzi, sprawdź się w zadaniach na czas i gromadź punkty doświadczenia. Niewielkich rozmiarów lekcję są efektywne, gdyż ćwiczone są wszystkie sprawności: Czytaj, słuchaj, mów, pisz

Każda lekcja zawiera różne ćwiczenia na mówienie, słuchanie i pisanie.

Ocenianie podczas lekcji

Jeśli nie uda Ci się odpowiedzieć prawidłowo, dostaniesz podpowiedź jak się poprawić.

Liczenie dni nauki z rzędu- to Cię motywuje

Duolingo motywuje Cię do stałej pracy, rejestrując, ile dni z rzędu udało Ci się poświęcić na naukę języka.

Życia- w wirtualnym świecie możesz zacząć wszystko od początku

Serca podtrzymują Twoje lekcje przy życiu! Tracisz je, gdy odpowiadasz nieprawidłowo. Jeśli stracisz wszystkie, możesz spróbować jeszcze raz od początku.

 

Aplikacja Kahoot!

Ta aplikacja to gra w czasie rzeczywistym , przy użyciu urządzenia mobilnego,  zawierająca rywalizację z innymi graczami, premiująca nie tylko prawidłowe odpowiedzi ale i czas ich udzielania, angażująca i wyzwalająca pozytywne emocje. Satysfakcja z wygranej jest główną nagrodą. Uczestnicy mogą grać w zespołach lub indywidualnie, zdobywają punkty za prawidłowe odpowiedzi. A czego dotyczą quizy? Dosłownie każdego zagadnienia edukacyjnego, w wielu językach. Miliony gotowych gier na każdy temat. Sam także możesz stworzyć grę i zgrać w nią w gronie rodziny i przyjaciół na imprezie prywatnej a nawet na oficjalnym spotkaniu biznesowym!

Ostatnia propozycja to aplikacja Quizlet

Proste narzędzia do nauki dowolnego materiału.

Szukaj spośród milionów zestawów do nauki lub twórz swoje własne. Popraw swoje oceny w szkole, ucząc się za pomocą fiszek, gier itp. Rozpoczynając od prostego narzędzia do nauki online, Quizlet oferuje dziś narzędzia dla uczniów, które umożliwiają im tworzenie fiszek, praktyczne ćwiczenie pisowni, grę w gry edukacyjne, sprawdzanie ich wiedzy, współpracę z innymi uczniami i wiele więcej.

Ta aplikacja pomaga w nauce a jej twórcy sfomułowali dwie główne zasady korzystania z niej:

To proste: nie ściągaj ani nie pomagaj ściągać innym. Quizlet przeznaczony jest do nauki — w Quizlet nie należy zamieszczać opublikowanych testów, pytań egzaminacyjnych z odpowiedziami lub innych poufnych treści kursów

Ponadto jesteś odpowiedzialny za świadomość i przestrzeganie polityki swojego konkretnego nauczyciela lub instytucji dotyczącej publikowania lub udostępniania materiałów online; przed upublicznieniem jakichkolwiek treści w Quizlet prosimy zapoznać się ze zasadami uczciwości akademickiej swojej klasy lub szkoły.

 

Zatem w ramach pożytecznej rozrywki zagrajmy całą rodziną!