Jak nauczyć dziecko sprzątania zabawek po skończonej zabawie?

Przygotowałam dla Państwa temat, który wskaże pewne sposoby na kształtowanie
w dziecku potrzeby porządkowania swojego otoczenia. Wdrażanie wczesnych nawyków ma wpływ na dorosłe życie i poczucie odpowiedzialności. Jak sprawić, żeby przykry obowiązek zamienił się w codzienny prosty rytuał?

  1. Zadbajmy o organizację

Dobrym pomysłem będzie wspólne wybranie się na zakupy i nabycie kolorowych
i wygodnych pudełek na zabawki. Wspólnie poukładajmy różne rodzaje zabawek
w poszczególnych pojemnikach. Możemy przygotować opisy pudełek obrazkami i nazwami w zależności od tego, co się w nich znajduje. Będzie to także dobra okazja do nauki pisania
i czytania.

  1. Dajmy dobry przykład, wytłumaczmy

Pamiętajmy, że małe dzieci obserwują i naśladują swoich rodziców. Pozwólmy na to dziecku i dajmy mu dobry przykład. Dzieci często chcą wiedzieć, dlaczego należy coś zrobić. Dlatego wyjaśniamy dziecku, czemu sprzątanie jest ważne. Na przykład: „Trzeba posprzątać puzzle żeby się nie zgubiły” albo „Trzeba schować tą zabawkę żeby nikt się o nią nie potknął”,
,,W naszym domu każdy sprząta w swoim pokoju”.

  1. Sprzątajmy wspólnie z dzieckiem

Początkowo, aby pomóc dziecku zorganizować sprzątanie, dzielmy się z nim porządkowaniem zabawek. Ustalmy, że rodzic poukłada pluszaki na półce, a ono schowa puzzle do pudełka. Pamiętajmy, aby dawać mu jasne komunikaty. Nie mówmy: „Posprzątaj zabawki”. Powiedzmy, gdzie dokładnie ma odłożyć konkretną rzecz.

  1. Zamieńmy sprzątanie w zabawę

Sprawmy, aby utrzymywanie porządku kojarzyło się dziecku pozytywnie. Możemy zrobić wyścigi, kto szybciej posprząta klocki albo samochodziki. Możemy także wprowadzać różne zasady, na przykład: „Teraz odkładamy na miejsce wszystkie zabawki w kolorze zielonym”.

  1. Zaśpiewajmy piosenkę

Codzienne obowiązki wykonuje się przyjemniej z ulubioną muzyką w tle. Warto włączyć płytę z piosenkami dla dzieci lub ustalić, że mamy swoją jedną piosenkę, przy której sprzątamy. Na pewno przyniesie to dziecku wiele radości.

  1. Uprzedźmy dziecko o sprzątaniu wcześniej

Poinformujmy dziecko o sprzątaniu z wyprzedzeniem pięciu minut. Niech wie wcześniej, że ma kończyć zabawę. Nie przerywajmy zabawy nagle bez uprzedzenia.

  1. Sprawmy, aby sprzątanie stało się rutyną

Utrzymanie porządku powinno stanowić stałą czynność przed posiłkami, drzemkami, spaniem i przed wyjściami z domu. Jeśli sprzątanie stanie się codziennym rytuałem, łatwiej będzie dziecku wyrobić sobie taki nawyk. Wbrew pozorom dzieci lubią, gdy ich porządek dnia jest zaplanowany i przewidywalny. Jeśli sprzątamy przed drzemką możemy powiedzieć, że zabawki również idą spać.

  1. Dajmy dziecku zachętę

Jeśli nagradzamy w ten sposób wywiązywanie się przez dziecko z innych obowiązków, dobrym pomysłem może też być wprowadzenie tablicy z obowiązkami do wykonania
i przyklejanie naklejek za każdy wykonane zadanie. Po zebraniu odpowiedniej liczby naklejek dziecko może dostać nagrodę.

Uwaga: zastosujmy nagrodę w postaci rzeczy albo aktywności, której doświadcza bardzo rzadko, np. wyjście do cyrku, zoo, bardzo atrakcyjny prezent, o jakim marzy dziecko… niech nagrodą nie będzie wspólne spędzenie czasu z rodzicami, bajka czy ulubiony posiłek – takie rzeczy są za darmo!:)

  1. Pochwalmy dziecko

Aprobata rodzica jest dla dziecka bardzo istotna z punktu widzenia kształtowania pozytywnego obrazu własnej osoby. Powiedzmy mu, że jesteśmy z niego dumni, że tak szybko uczy się nowych nawyków, że jest już coraz bardziej samodzielne, mądre… nie wytykajmy małych niedoskonałości, patrzmy na chęci i motywację do działania. Zwróćmy uwagę na to, jak ładnie wygląda uporządkowany pokój. Sprawmy, żeby wiedziało, że odczuwamy zadowolenie i żeby poczuło się dumne z wykonanej przez siebie pracy.

Na podstawie artykułu G. Gomulec (www.czasdzieci.pl)